O vnútornom dieťati v nás...

22.01.2024
"Všetci dospelí boli najprv deťmi. Ale máloktorý z nich sa na to pamätá." Malý princ, Antoine de Saint-Exupéry

50-ročná fotka, na ktorej by som sa sama nespoznala. 😁 Cumeľ v puse, ostrihaná podľa hrnca, ofina zjavne "z kopca", naviac ryšavá a mierne pri tele... No a čo?!

Som si istá, že mi to bolo jedno a ani nikto z mojich vtedajších "kolegov" to neriešil. Malé deti neriešia blbosti.

😍 Zažili ste niekedy situáciu, keď sa malí caparti stretli prvý krát na jednom mieste?
I keď sa vôbec nepoznajú, po prekonaní prvotného ostychu rýchlo nadväzujú kontakty, spoločná hra ich úplne pohltí, prestávajú vnímať okolie, maximálne si užívajú spoločnosť druhého a zvyčajne je problém, ak sa majú rozlúčiť.
Neexistujú pre nich pravidlá a prekážky na vytváranie vzťahov (kým samozrejme do toho nevstúpi niekto podstatne starší a "múdrejší").

😉 Skúste si preniesť tento vzorec správania sa do sveta dospelých, do pracovného prostredia...nový človek okamžite akceptovaný, po krátkom čase výborná spolupráca, vytvorené vzťahy bez skrytých zámerov, činnosť, ktorá baví, zdieľané nápady a nezištná spoločná realizácia vo veľkom flow. Naivita? Možno, ale bolo by to super!!!

🙄 Kam teda to dieťa z nás dospelých zmizlo? Nikam, stále je v nás.Formované rodinou, školou, okolím, našimi skúsenosťami a očakávaniami.

NAŠE VNÚTORNÉ DIEŤA

🤗 Pre niekoho ľahko dostupné, hravé, tešiace sa zo života, z toho, že slnko svieti a má pri sebe tých, ktorých ľúbi. Optimistické, úprimné, autentické a zvedavé. Dôverujúce a podporujúce.
😶 Pre niekoho skryté, schované za opatrnosť, predsudky, obranné hranice a limitujúce strachy a neistotu. ALE stále tam je!

Dovoliť si detskú radosť zo života je to NAJ. Pre seba, aj pre druhých.

👶 Ak niečo v akomkoľvek tíme nefunguje (a je jedno, či je to pracovné alebo rodinné prostredie), skúsme dať väčší priestor svojmu vnútornému dieťaťu a s dôverou samého voči sebe tak trochu opustiť svoju dospelú komfortnú zónu.
😏 Bez strachu z odmietnutia či neprijatia spravme prvý krok, vyjdime v ústrety druhým. Bez kritického posudzovania druhých i seba. Bude sa nám všetkým ľahšie dýchať.


Pretože "Každý človek je chýbajúci článok reťazca medzi Zemou a nebom, medzi nami ľuďmi." (Ži ako Malý princ, Stéphane Garnier).